Dzieci też potrafią być okrutne..."Rok, w którym nauczyłam się kłamać" Lauren Wolk


"Rok, w którym nauczyłam się kłamać" Lauren Wolk wyrywa ze strefy komfortu i nie daje o sobie zapomnieć. Amerykańska autorka oddała w ręce czytelników powieść niepokojącą, skłaniającą do refleksji i poruszającą szalenie ważne tematy. Jeżeli miałabym jakikolwiek wpływ na listę lektur szkolnych dla dzieci i młodzieży, to z pewnością umieściłabym tę historię na liście tych obowiązkowych. 

Annabelle i Betty, dwie dziewczynki, uczennice tej samej klasy. Koleżanki? Mogłyby nimi być, pewnie świetnie bawiłby się w swoim towarzystwie, może nawet zostałyby przyjaciółkami, gdyby Betty była inna. Annabelle nie rozumie jej postępowania. Brak empatii i sadystyczne skłonności Betty przerażają nastolatkę. Annabelle przyjmuje kolejne ciosy, by uniknąć nie tylko tych wymierzonych w siebie. Drży na samą myśl o drodze, jaką musi pokonać do i ze szkoły. I kłamie, dla dobra siebie, innych i z obawy przed tym, co może się jeszcze wydarzyć. Tymczasem Betty karmi się jej strachem, kontroluje sytuację i pozwala sobie na coraz większą zuchwałość. Jest jeszcze Toby, weteran wojenny, miejscowy dziwak, który z aparatem w dłoni przemierza okolicę i fotografuje przyrodę. Mężczyzna wie, do czego jest zdolna Betty i jak bardzo lubi patrzeć na cierpienie innych. W końcu dochodzi do tragedii.

"Rok, w którym nauczyłam się kłamać" to jedna z najciekawszych książek, jakie ostatnio ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Mądra, wnikliwa i doskonale napisana historia nie tylko o złu, które rośnie w siłę, kiedy nie zostaje w porę powstrzymane, ale też o uprzedzeniach i stereotypach, które fałszują rzeczywistość i są powodem nieszczęścia wielu ludzi. Brutalność Betty i fakt, że jest dzieckiem przeraża, ale przyjrzeć należałoby się też lokalnej społeczności, relacjom w niej panującym i wpływie na młodsze pokolenia. Zwykliśmy mawiać, że nikt nie rodzi się złym człowiekiem, że różne czynniki składają się na to, kim się stajemy. Środowisko i atmosfera, w której dorastamy nie są przecież bez znaczenia. Ale czy to nas usprawiedliwia, rozgrzesza, ucisza sumienie?

Perfidna, złośliwa i żądna ofiar Betty kontra dobra i wrażliwa Annabelle. Dzieci też potrafią być okrutne.

Autor: Lauren Wolk
Tytuł: "Rok, w którym nauczyłam się kłamać"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 264
Rok wydania: 2019
Dwie Siostry

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

TOP 10 najlepszych książek 2019 roku

Niewakacyjne lektury na wakacje

Lektury na majówkę