Wrócili "Admirałowie wyobraźni" Dwóch Sióstr!


Wielbiciele ilustracji w książkach dla dzieci wreszcie mogą spać spokojnie. Już nie trzeba z uporem maniaka wchodzić na strony internetowe kolejnych księgarń w nadziei na znalezienie chociażby jednego egzemplarza. Nie ma konieczności bombardowania Dwóch Sióstr pytaniami o ewentualny dodruk, ani rwać włosów z głowy na widok cen tej książki na internetowych aukcjach. "Admirałowie wyobraźni" wrócili! Najbardziej pożądana książka ubiegłego roku znowu jest w sprzedaży, a właściwie w przedsprzedaży. Zamówione egzemplarze właśnie trafiają do czytelników. 

Przyznaję, że nie zwróciłam uwagi na wymiary książki, które oczywiście są podane na stronie wydawcy. Byłam święcie przekonana, że "Admirałowie wyobraźni" mają standardowy format. Wielkie było moje zdziwienie po rozpakowaniu paczki. Czytanie na leżąco odpada, bo nie dość, że książka jest ogromna, to jeszcze ciężka, co absolutnie mnie nie zniechęca, bo to pięknie i starannie wydany leksykon. Na kartach księgi można znaleźć ponad 900 prac autorstwa ponad 250 polskich ilustratorów. Zgromadzony materiał prezentuje dorobek wybitnych mistrzów, takich jak Jan Marcin Szancer, Zbigniew Rychlicki, Janusz Grabiański, Bohdan Butenko, Hanna Krajnik, Maria Orłowska-Gabryś, Olga Siemaszko, Krystyna Michałowska, Janusz Stanny, Antoni Boratyński, czy Adam Kilian. W leksykonie znalazło się również miejsce dla współczesnych twórców, Emilii Dziubak, Marianny Oklejak, Pawła Pawlaka, Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz wielu innych świetnych ilustratorów. 

Na uwagę zasługuje kompozycja "Admirałów wyobraźni". Alfabetycznie ułożone hasła prezentują tematykę poszczególnych ilustracji, motywy, technikę artystyczną i stylistyczne tendencje. Opracowaniem tekstów zajęło się jedenaścioro specjalistów, którzy o ilustracjach w książkach dla dzieci wiedzą wszystko i w niezwykle ujmujący sposób dzielą się tą wiedzą z czytelnikiem. Na kartach księgi znajdują się ilustracje z książek znanych od pokoleń, ale również takich, których większość z nas po prostu nie pamięta, zwłaszcza że mamy do czynienia z pracami od 1918 r. Ich różnorodność i tematyka przyprawiają o zawrót głowy. Poza tym nie będzie grama przesady w stwierdzeniu, że mamy przed sobą swoistą galerię sztuki, wystarczy spojrzeć na fenomenalne ilustracje Jana Marcina Szancera. Charakterystyczna kreska mistrza jest rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, a jego niepowtarzalne prace wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i zachwycają kolejne pokolenia.

"Admirałowie wyobraźni" wydają się nie mieć słabych punktów, od okładki po treść są po prostu fantastyczną lekturą, której przeglądanie dostarcza niesamowitych wrażeń. A jednak w gronie wybitych polskich ilustratorów zabrakło Leonii Janeckiej, mistrzyni czarno-białych, oszczędnych ilustracji. Szkoda. Rozumiem jednak, że w tego typu publikacjach dozwolona jest pewnego rodzaju wybiórczość, selekcja, co związane jest chociażby z prawami autorskimi. Jeżeli kogokolwiek przeraża cena książki, to zapewniam, że zmienicie zdanie, gdy tylko leksykon trafi do Waszych rąk. 


Każdy ilustrator to wielka indywidualność, wyjątkowy styl i technika. "Admirałowie wyobraźni" są zatem cudownym zapisem ich dokonań i z pewnością jedną z najefektowniejszych książek, które ukazały się na polskim rynku wydawniczym. 

Lektura obowiązkowa.

"Admirałowie wyobraźni" to polskie wydanie anglojęzycznej książki "Captains of Illustration", którą Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało dla Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Programu Niepodległa.
* informacja pochodzi ze strony internetowej wydawnictwa
 
Autor: praca zbiorowa
Tytuł: "Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 495
Rok wydania: 2020
Dwie Siostry

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Książki na jesienno-zimowe wieczory

Z wizytą u południowych sąsiadów - "Osobisty przewodnik po Pradze" Mariusza Szczygła

Czytajcie Iwaszkiewicza! Znakomita antologia "Droga. Proza i wiersze"