Tik-tak, tik-tak ... "Czy to długo, czy krótko? Izabeli Zięby


Ręka w górę, kto od swojego dziecka choć raz usłyszał: "Mamo, długo jeszcze?" Moja córka potrafi zadać to pytanie kilka razy w ciągu dwugodzinnej podróży. Pierwszy raz zwykle po okołu dziesięciu minutach jazdy samochodem. Syn już z tego na szczęście wyrósł, ale i jemu zdarza się niecierpliwić. Dzieci w dość specyficzny sposób postrzegają i rozumieją czas. Dla nich kilka minut, w zależności od sytuacji, potrafi trwać w nieskończoność albo mijać zbyt szybko. Udręką będzie czekanie w kolejce do lekarza, a czymś zupełnie innym konieczność przerwania dobrej zabawy i powrót do domu na obiad. Ale to nie dotyczy tylko i wyłącznie dzieci, bo sama co jakiś czas łapię się na tym, że pięć minut pięciu minutom nie jest równe. I właśnie o tym jest książka "Czy to długo, czy krótko?" Izabeli Zięby z ilustracjami Urszuli Palusińskiej. Autorka w bardzo obrazowy sposób opisuje czas i to, jak rozumiemy jego upływ. Dzieciom, które potrafią korzystać z zegara znacznie łatwiej wytłumaczyć sytuacje, w których się znajdują i to, ile coś może trwać. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z maluchami. Czasem trzeba się mocno nagimnastykować, by dziecko zrozumiało chociażby to, że pobyt w przedszkolu wiąże się z określoną liczbą godzin i nieco dłuższą rozłąką z mamą. A z placu zabaw trzeba wrócić do domu zanim zapadnie zmrok, co zwykle kończy się płaczem, bo przecież jest tak fajnie. 

Długo, krótko, szybko, wolno, godzina, minuta, sekunda... Zajrzyjcie do książki i przekonajcie się, że sytuacje w niej wymienione dotyczą ludzi w różnym wieku. Znakomita książka dla dzieci i dorosłych.Moja ocena: 5/6

Autor: Izabela Zięba
Tytuł: "Czy to długo, czy krótko?"
Ilustracje: Urszula Palusińska
Oprawa: miękka
Ilość stron: 36
Rok wydania: 2019
Dwie Siostry

Komentarze

 1. Super książka dla młodych czytelników.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest bardzo fajna, ciekawie zilustrowana i życiowa, po prostu. Spodoba się dzieciom i dorosłym czytelnikom, którzy na pewno uśmiechną się na myśl o pewnych sytuacjach i reakcjach na nie. Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Niewakacyjne lektury na wakacje

Lektury na majówkę

Fenomenalny debiut - "Dziwka" Anny Mazurek