Nie ma dzieciństwa bez bajek - "Tato, ta ci się udała" Zdenek Svěrák


Wszystko zaczęło się od bardzo długiego zdania, które pewnego dnia wypowiedziała mama Petrzika i Petruszki, a mianowicie: "Nie gniewaj się, tato, ale ja też chodzę do pracy, a oprócz tego piorę, prasuję, szyję, gotuję, zmywam naczynia, ścieram kurze, odkurzam dywany, odprowadzam Petrzika do przedszkola, robię zakupy i chodzę na wywiadówki, smaruję sobie maszynę do szycia, czyszczę buty, noszę płaszcze do pralni i odbieram je stamtąd, i nie mam nawet czasu pójść do fryzjera, żeby ci się podobać, i tak sobie myślę, że mógłbyś przejąć ode mnie chociaż opowiadanie bajek na dobranoc, co ty na to?" Jak myślicie, co zrobił tata dzieci? Przeraził się nie na żarty, bo był święcie przekonany, że przeczyta książkę i sprawa zostanie załatwiona, a Petrzik i Petruszka klasną w dłonie z zachwytu i z uśmiechem na ustach udadzą się do krainy snów. Ale czytanie bajek to nie to samo, co ich opowiadanie. Mama jest mistrzynią w snuciu ciekawych opowieści, dlatego przed tatą nie lada wyzwanie. Już po pierwszej próbie rzednie mu mina, bo okazuje się, że to wcale nie jest takie proste zadanie. Tata winą za niepowodzenie obarcza miejsce, w którym się urodził. Jaką historię może zaserwować swoim pociechom ktoś, kto dzieciństwo spędził w jednej z szarych dzielnic Pragi? Jak  zainteresować dzieci jakąś opowieścią, kiedy nie przeżyło się nic fascynującego? Tacie opowiadanie bajek wydaje się niepotrzebne, mama jest zupełnie innego zdania. Według niej bajka to karma dla dziecięcej duszy. Dzieci po prostu potrzebują bajek, by nie wyrosły na złych ludzi. Czy tata osiągnie sukces? Tego nie zdradzę, przeczytajcie koniecznie.

Książka "Tato, ta ci się udała" Zdenka Svěráka ukazała się jakiś czas temu nakładem Dwóch Sióstr w serii Mistrzowie Światowej Ilustracji. To bardzo sympatyczna lektura, w sam raz na wieczorne zaczytanie. Okazuje się, że najlepsze bajki mamy w zasięgu ręki. Ich bohaterami mogą być otaczające nas przedmioty, nawet pierzyna, poduszki i wieszak. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i pozwolić ubrać w słowa pojawiające się w głowie obrazy.

Zwróćcie również uwagę na zabawne ilustracje Adolfa Borna, które świetnie współgrają z treścią książki i chyba nie będzie przesady w stwierdzeniu, że są bardzo czeskie.Autor: Zdenek Svěrák
Tytuł: "Tato, ta ci się udała"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 59
Rok wydania: 2019
Dwie Siostry

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10 najlepszych książek 2019 roku

Zaczytana wiosna, czyli co pojawi się na blogu

O stracie... "Bezmatek" Mira Marcinów