Portret współczesnego świata - "Usterka na skraju galaktyki" Etgara Kereta

Chyba najczęściej zadawanym pytaniem, które słyszy pisarz jest:" Skąd czerpie pomysły na kolejne opowieści?" To pytanie usłyszał również Etgar Keret, który w jednym z wywiadów wspomniał o okolicznościach powstania tomu opowiadań, "Usterka na skraju galaktyki". Traumatyczne wydarzenia związane z wypadkiem samochodowym  stały się bodźcem do opowiedzenia historii o życiu. Po prostu. Czy każda sytuacja jest dla nas lekcją? Może rzeczywiście jest tak, że wszystko, czego doświadczamy, w czym uczestniczymy jest częścią planu. Nawet gdy w globalnej skali nic się nie dzieje, to przecież dla konkretnego człowieka jakieś wydarzenie może być tym, które zmieni wszystko.

Nie będzie grama przesady w stwierdzeniu, że opowiadania pochodzące z tomu "Usterka na skraju galaktyki" są bardzo blisko codziennych spraw. Bohaterami tych opowieści są ludzie w różnym wieku i różnym statusie społecznym. Jedni widzą tylko czubek własnego nosa, inni bacznie przyglądają się otoczeniu i próbują zmieniać świat. Jedni są na początku drogi życiowej, inni na jej końcu. Są ludzie, którzy czerpią z życia garściami i tacy, którym odpowiada bierna postawa wobec wszystkiego. Niektóre z tych historii przypominają przypowieści, może nieco banalne, ale to wrażenie zacierane jest niezwykle trafną puentą. Są wreszcie w tym zbiorze teksty poetyckie, które dotykają najczulszych strun, ale są też takie, po których czytelnik docenia poczucie humoru Etgara Kereta. 

"Usterka na skraju galaktyki" to portret współczesnego świata, który autor maluje z niezwykłą precyzją, ukazując jednocześnie różne jego oblicza. Siłą tych opowiadań jest prosty przekaz. Nie ma tutaj zbędnych słów, przegadanych fragmentów, patosu. Jest za to ogromna przestrzeń na refleksję i interpretację. Najlepiej czytać tę książkę w samotności. W ostatecznym rozrachunku i tak ze wszystkim zostajemy sami, jak w zamykającym ten zbiór opowiadaniu "Ewolucja rozstania".

Autor: Etgar Keret
Tytuł: "Usterka na skraju galaktyki"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 249
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo Literackie

Komentarze

  1. Bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki. Lubie czytać historie o naszej codzienności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy, opowiadania są świetne, więc warto :)

      Usuń
  2. Niby nietypowe, niby takie życiowe i aż trudno stwierdzić. Chyba najlepiej samemu przeczytać i wtedy stwierdzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że tak! Keret uznawany jest za mistrza krótkiej formy, więc nic więcej nie musze dodawać ;)

      Usuń
  3. Czytalam o "Usterce", mam wrazenie, ze to dosc oryginalne opowiadania. Zapisalam sobie tytul, poszukam. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wspaniale! Mam nadzieję, że książka zrobi dobre wrażenie. Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Aż mi głupio się przyznać: nie wiedziałem, że Etgar Keret jest pisarzem! Kilka lat temu czytałem o "Domu Kereta", zbudowanym bardzo blisko mojego b. miejsca zamieszkania i sądziłem, że jest on architektem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie bardzo polecam jego twórczość, to znakomity pisarz i mistrz krótkiej formy.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Książki na jesienno-zimowe wieczory

Z wizytą u południowych sąsiadów - "Osobisty przewodnik po Pradze" Mariusza Szczygła

"Dzienniki 1950-1962" Sylvia Plath